Kompas polityczny, co to jest i jak działa?
Umiejętność polityczna jest bardzo ważną i bardzo przydatną umiejętnością dla absolutnie każdej osoby.
czym jest kompas polityczny - kim są „prawicy”, „lewicy”, demokraci i autokraci???
Na początek warto zrozumieć, że istnieją dwa główne typy kompasów politycznych, a zacznę od tradycyjnego, znanego wielu osobom.
Na tradycyjnym kompasie (jak na każdym innym) lewy jest po lewej, a prawy po prawej (kto by pomyślał). Oto punkt orientacyjny autokracji powyżej, a demokracji poniżej.Należy od razu pamiętać, że pozioma linia kompasu odpowiada za czynnik ekonomiczny, a pionowa za polityczny.
I tak ogólnie wygląda tradycyjny kompas polityczny:
Tutaj, zgodnie z ustalonymi zasadami podziału sił na „lewą” i „prawą”, ultralewica to anarchiści, a ultra-prawica to faszyści.
Na tym kompasie politycznym możemy zobaczyć różnych przedstawicieli polityki, współczesnych i nie, a także przykłady polityczne różnych współczesnych krajów.
alternatywny kompas polityczny...
Ale powinieneś także mówić o drugim, alternatywnym kompasie politycznym, który nazywa się tak. Tutaj jest on już coraz bardziej jasny i prosty. Nie ma tradycyjnych i ogólnie przyjętych wymiarów - panuje tu trzeźwy racjonalizm.
Tak więc na alternatywnym kompasie linia pozioma odpowiada za wolność gospodarczą, a linia pionowa za wolność osobistą.
A oto jak to wygląda:
Po prostu nie spadaj z krzesła z powodu niezrozumienia, dlaczego Hitler był w lewym dolnym rogu i co libertarianie są w prawym górnym rogu, to normalne.Alternatywny kompas polityczny nie uwzględnia ustalonych legend „prawicy” i „lewicy”; wszystko tutaj ocenia się jedynie na podstawie poziomu kontroli poszczególnych wolności.Hitler znalazł się na tym samym polu (lewy, dolny) co Stalin, ponieważ w ich reżimach dobrze kontrolowali wolność osobistą i ekonomiczną. Oznacza to, że od lewej dolnej części kompasu są takie reżimy, jak komunistyczny, narodowy socjalista i faszysta.
W lewym górnym rogu znajdowali się tak zwani socjaldemokraci (lub socjaliści-liberałowie). W swoich programach i wypowiedziach mówią o potrzebie kontrolowania wolności gospodarczej, ale jednocześnie opowiadają się za wolnością osobistą.
Siły konserwatywne okazały się prawą dolną częścią - stoją na straży wolności osobistych, ale dla wolności w gospodarce (na przykład amerykańscy republikanie lub brytyjscy neokonserwatyści).
A w prawym górnym rogu były najbardziej kochające wolność siły - libertarianie. Zwykle są to minarchiści i anarchokapitaliści (i inni anarchiści). Siły te opowiadają się za maksymalnymi swobodami osobistymi i politycznymi, wierząc, że wszelkie ich regulacje prowadzą do najbardziej negatywnych konsekwencji w stosunku do ludzi.
Dlatego alternatywny kompas polityczny może być uważany za całkiem trafny dla siebie - dobrze określa cele i metody sił politycznych oraz daje możliwość ustalenia, kto jest wart wsparcia, a kto nie.
I premia, którą chcę wam pokazać, to po prostu alternatywny kompas polityczny, ze wskazanymi tam polskimi partiami politycznymi (prymitywne, autor nie uważa, że jego celem jest rozpoczęcie jakiegoś konfliktu politycznego lub coś w tym rodzaju, po prostu przynoszę zdjęcie z Internetu i nie noszę go).
Niczego nie rozumiem i ogólnie jestem Ukraincem))))
Brak komentarzy: